Kategorie
Biżuteria

Złote kolczyki – jak nosić i z czym je łączyć

Styliści podkreślają, że złote kolczyki najbardziej pasują do pań, których typ urody to wiosna (jasne włosy, transparentna cera) i jesień (bardzo jasna cera z piegami albo cera o odcieniu oliwkowym, rude włosy, piwne oczy).

Złoto jednoznacznie kojarzy nam się z charakterystycznym kolorem. Choć jubilerzy używają na jego określenie słowa „żółty”, w języku potocznym funkcjonuje także słowo „złoty” właśnie na określenie barwy charakterystycznej dla żółtego złota. Ale obok złota żółtego, mamy jeszcze złoto białe i różowe. Czy różnią się one jedynie wybarwieniem?

Od czego zależy barwa złota

Otóż barwa złota ma nie tylko, albo raczej: nie przede wszystkim, znaczenie estetyczne. Czyste złoto jest bardzo miękkim i plastycznym materiałem, a co za tym idzie – niezbyt trwałym. Dlatego w branży jubilerskiej do czystego złota dodaje się różne dodatki stopowe: srebro, pallad, miedź, nikiel, cynk oraz platynę i to one właśnie sprawiają, że – w zależności od proporcji – otrzymuje się odpowiednią barwę stopu. Złoto może być więc żółte, różowe, białe, ale także czerwone i czarne. Najbardziej rozpowszechnione oznaczenie ilości czystego złota w stopie to system karatowy. Przyjęto w nim, że czyste złoto ma 24 karaty, więc np. złoto 14 K to 14/24 czystego złota, a 12 K to 12/24 czystego złota.

Pytanie o to jak nosić i z czym łączyć złote kolczyki  nie jest więc pytaniem wyłącznie o walory estetyczne i stylizacyjne żółtego złota, ale także o wszystkie jego odmiany kolorystyczne. W Sophie Thao oferujemy precjoza z złota próby 585, które zawiera 58,5% czystego złota oraz 41,5% innych kruszców

Złoto 585 to zdecydowanie najchętniej wybierana próba na całym świecie. Ma nie tylko doskonałą wytrzymałość, ale także bardzo przystępną cenę, a wyglądem nie odbiega od złota wyższych prób.

Złoto próby 585 zawiera 14/24 czystego złota, dlatego określa się je także złotem 14-karatowym i jest dostępne w kolorze tradycyjnym, czyli żółtym, ale także różowym i białym.

Mity modowe związane ze złotem

Warto rozprawić się z mitami na temat złota, zwłaszcza żółtego, bo ma ono tyle samo zwolenników, co zagorzałych przeciwników.

Po pierwsze, to nie same złote precjoza bywają tandetne i wulgarne. Jeśli obwiesimy się złotem od stóp do głów, to taka będzie nasza stylizacja. Złoto jest na tyle strojne, że tylko w małych ilościach pokazuje swoją królewską wartość. Jeśli więc zdecydowanie lubisz długie złote kolczyki, to niech będą to jedyne elementy biżuterii, które masz na sobie.

Złoto nie lubi towarzystwa innych kruszców – także srebra – oraz innej mniej szlachetnej biżuterii. Jeśli wydaje ci się, że można połączyć np. białe złoto i srebro, jesteś w błędzie.

Po drugie, złoto nie jest tylko na wielkie wyjścia – złoto możemy nosić na co dzień. Tak, możesz założyć złote kolczyki do eleganckiej marynarki, złoty łańcuszek do sweterka w serek albo złoty pierścionek do każdej casualowej stylizacji.

Po trzecie, żółte złoto nie jest kruszcem dla starszych kobiet – pasuje paniom w każdym wieku i doskonale łączy się z takimi kolorami jak czerń, biel, beż, granat i brąz, ale równie dobrze sprawdza się w towarzystwie pasteli a także idealnie koresponduje z opalenizną. Jeśli jednak tradycyjny kolor złota wydaje nam się przytłaczający, możemy sięgać po złoto białe i różowe – jest zdecydowanie delikatniejsze i subtelniejsze.

Złote kolczyki na różne okazje

Krótkie złote kolczyki, z każdej odmiany kolorystycznej tego kruszcu, doskonale sprawdzą się jako dodatek do codziennych stylizacji. To akcent na tyle mocny, że powinno się zrezygnować z dodatkowych ozdób, a nawet zadbać o to, żeby zegarek na rękę czy oprawki okularów także nie rzucały się w oczy.

Długie złote kolczyki powinniśmy zarezerwować sobie na wieczorne okazje, zwłaszcza na wyjścia wymagające naprawdę wyjątkowo eleganckiej stylizacji. Pięknie będą się prezentowały jako dodatek do czarnej lub burgundowej sukni z odkrytymi ramionami.

Długie kolczyki ze złota, także te ze szlachetnymi kamieniami, to wymarzone domknięcie oprawy twarzy przy wysoko upiętej fryzurze, np. koku.

Styliści podkreślają, że złote kolczyki najbardziej pasują do pań, których typ urody to wiosna (jasne włosy, transparentna cera) i jesień (bardzo jasna cera z piegami albo cera o odcieniu oliwkowym, rude włosy, piwne oczy).

W przypadku pani wiosny nie ma znaczenia, który odcień złota wybierze – wszystkie prezentują się przy jej walorach równie doskonale. Z kolei pani jesień powinna sięgać po kolczyki i inne precjoza ze złota stylizowanego na stare.

Dobrym rozwiązaniem jest też sięganie po kolczyki zrobione ze złota we trzech kolorach: żółtym, białym i różowym.

Takie połączenie jest nie tylko eleganckie, ale i bardzo oryginalne, szczególnie jeśli białe złoto jest dodatkowo rodowane (czyli pokryte warstwą rodu), co sprawia że jest idealnie białe – a raczej idealnie srebrzyste, niczym księżycowy kamień.

Obok walorów estetycznych, warto także zwrócić uwagę na inne zalety poszczególnych odmian barwnych złota. Najbardziej odporne na uszkodzenia jest różowe złoto (zawierające domieszkę miedzi), nieco mniej odporne jest złoto białe (domieszka cynku, niklu bądź palladu) a najmniej – żółte.

Wybierając długie złote kolczyki możemy więc także kierować się ich wytrzymałością. Należy także pamiętać, że dodatek niklu czy miedzi może sprawić, że precjoza z białego i różowego złota mogą powodować reakcje alergiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *