Kategorie
Biżuteria

Srebrna biżuteria z opalem

Biżuteria z opalami to źródło niezwykłych doznań estetycznych: feeria barw skupia na sobie uwagę każdego!

Opal to kamień, któremu przypisuje się mnóstwo magicznych właściwości. Trudno się dziwić, że ten mineraloid (kamień, który nie ma struktury kryształu) wzbudza silne emocje: charakterystyczne dla niego zjawisko opalescencji, potocznie zwane opalizowaniem, czyli efekt optyczny wywołany przez załamanie, rozszczepienie i odbicie światła na niewielkich kulkach krzemionki znajdujących się wewnątrz kamienia, sprawia, że ludzie od wieków postrzegali opale jako przedmioty niemal z innego świata.

Opal – dar niebios, który spadł na ziemię w świetlistych błyskach

W średniowieczu kojarzono opal z szatańskimi mocami: uważano, że kto nosi biżuterię z opalami, ściąga na siebie nieszczęście i śmierć. Ludzie, nie umiejąc wytłumaczyć zjawiska opalescencji, uciekali się do mitycznych objaśnień, w których główną rolę grały siły nadprzyrodzone. Wraz z rozwojem nauki nasi przodkowie uzyskali możliwość wyjaśnienia tego fascynującego zjawiska i z opalu zdjęto odium diabolicznego artefaktu.

Nie oznacza to jednak, że zarzucono wszystkie mity na temat pochodzenia opalu. Do najpiękniejszych należy opowieść Aborygenów, którzy wierzyli, że Stwórca Świata zszedł niegdyś po tęczy na Ziemię, a wszędzie tam, gdzie jego stopy dotykały podłoża, kamienie ożywały i zaczynały pięknie lśnić. Wierzono także, iż opal jest darem niebios, który spadł na ziemię w świetlistych błyskach. 

Opal – kameleonowo zmienny kamień

Obecnie 80-90% światowego wydobycia opali pochodzi z Australii, ale te przepiękne kamienie występują także w Indiach, Mongolii, Indonezji, USA i wielu innych krajach. Dzięki zjawisku opalescencji, opal – ten kameleonowo zmienny kamień – cieszy się uznaniem jako jeden z najbardziej uniwersalnych dodatków jubilerskich. Trudno bowiem uznać, że klejnot mieniący się kolorami, zmieniający barwy i natężenie blasku w zależności od kąta padania światła, można arbitralnie przypisać jednemu typowi urody czy osobowości. Biżuteria z opalami to źródło niezwykłych doznań estetycznych: feeria barw skupia na sobie uwagę każdego!

Najpiękniejsze, najrzadsze i najdroższe opale

Warto wiedzieć, że im mniej wody w strukturze opalu (od 3 do 20%), tym mniejsza jego przezroczystość. Nieprzezroczysty opal to szlachetna odmiana zwana hydrofanem. Swoje unikatowe barwy opal zawdzięcza domieszkom niklu, chromu, żelaza lub manganu. Na podstawie barwy dominującej zalicza się opal do konkretnej grupy kolorystycznej. Najbardziej poszukiwane na rynku jubilerskim, a co za tym idzie – najdroższe, są opale czarne i różowe. Czarne opale (oraz okazy o grafitowej barwie) charakteryzują się niewyobrażalnie piękną opalescencją. Z kolei opale różowe spotykane są najrzadziej, dlatego biżuteria z tymi kamieniami jest naprawdę unikatowa i oryginalna.

Piękne i delikatne

Bez względu na grupę kolorystyczną, opal jest minerałem dość miękkim. W skali Mohsa (dziesięciostopniowej skali twardości minerałów, charakteryzującej odporność na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie) osiąga od 5 do 6,5. Jest też podatny na zabrudzenia. Jeśli opal ulegnie zabrudzeniu, należy umyć go pod bieżącą wodą o tej samej temperaturze, w której kamień był przechowywany, z niewielkim dodatkiem mydła. Tuż po myciu warto zawinąć precjozum w wilgotną szmatkę, co zapobiegnie procesowi dehydratacji (odwodnienia) i pękaniu opalu.

Opal – kamień uniwersalny

Jak wspomnieliśmy, biżuteria z opalami dedykowana jest wszystkim typom urody i osobowości. Szczególnie jednak przypadnie do gustu osobom, które lubią szybkie tempo życia, zmienność oraz intensywność doznań.

Opal pięknie prezentuje się oprawiony srebro. Połączenie takie jest nie tylko szlachetne, ale także podkreśla niezwykłe walory kolorystyczne tego kamienia, będącego darem niebios. Intensywna gra barw w opalu zawsze warunkowana jest gęstym ułożeniem elementów tworzących płaszczyzny odbłysku, czyli kulek krzemionki znajdujących się wewnątrz kamienia. Srebro, w które jest oprawiony, nie zaburza postrzegania tej gry przez ludzkie oko, pozwalając na wyeksponowanie najsubtelniejszych nawet odcieni.

Opale pięknie prezentują się zarówno w bransoletkach, naszyjnikach czy pierścionkach, jak i w kolczykach. W tym ostatnim przypadku warto sięgać po długie wiszące modele, które swobodnie zwisając z płatków uszu pięknie mienią się w sztucznym świetle i przyciągają uwagę. Jeśli lubimy odwoływać się do symbolicznego znaczenia kamieni szlachetnych, pamiętajmy, że opal doskonale nadaje się prezenty dla osób bliskich sercu: sądzi się, że ma zdolność motywowania nas do uwolnienia się od ograniczeń i zahamowań oraz przyciąga dobry los i sprzyja dobrobytowi. Warto więc podarować komuś bransoletkę przyjaźni z opalami albo dowolne precjozum z tym kamieniem np. z okazji Walentynek.

W zależności od oświetlenia biżuteria z opalem będzie wyglądała za każdym razem nieco inaczej. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że jeśli mamy kilka precjozów z opalem, mamy też niemal nieskończoną liczbę możliwości stworzenia unikatowych stylizacji, w zależności od pory dnia i rodzaju oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *